Husker du Byens Bagel i Aarhus Street Food?
Det var næsten en selvfølge, at der også var en bagelbod på byens største street food-marked. Her havde Byens Bagel fået tjansen, og køkkenet var populært blandt gæsterne, men de valgte at lukke boden. Måske var kunderne ikke det antal de forventede.
Man kunne enten spise sin mad i de hyggelige omgivelser på madmarkedet eller tage den med som takeaway.
Byens Bagel i Aarhus Street Food lukkede i 2025.
Hvad var det for et sted?
Byens Bagel havde taget den klassiske amerikanske bageltradition og tilført den et nordisk twist. Det betød, at både smag og råvarer var tilpasset skandinaviske præferencer, uden at det gik ud over autenticiteten. Resultatet var nogle af de bedste bagelbrød, man kunne finde i Aarhus på det tidspunkt.
Byens Bagel drev dengang tre forskellige bagelforretninger i byen, og de havde valgt at tilbyde det samme menukort på tværs af deres lokationer. På den måde vidste kunderne altid, hvad de kunne forvente, uanset hvilken afdeling de besøgte.
Maden
Udvalget af bagels var imponerende, med hele 14 forskellige slags at vælge imellem. Hver bagel kunne fyldes med en kombination af snittede salater, friske grøntsager, forskellige slags kød, syltede rødløg og agurker samt et bredt udvalg af velsmagende dressinger. Kød og pålæg var ikke hjemmelavet og ofte småkedeligt.
Man kunne enten sammensætte sin helt egen bagel eller vælge en af deres populære signaturbagels som The Old School eller The Moja. Var man til fisk, var The Big Tuna et godt valg, her var tunsalaten nemlig hjemmelavet og smagte frisk og lækkert.
Valget af bagelbrød var helt frit, så man kunne tilpasse sin bagel til egne præferencer. Det var dog værd at bemærke, at det meste af fyldet ikke var hjemmelavet, dog med visse undtagelser. Blandt andet deres dressinger, som de selv lavede fra bunden. Byens Bagel anvendte kalkunbacon i stedet for traditionel svinebacon.
Generelt var de meget gavmilde med fyldet, så hver bid føltes som en smagsoplevelse i sig selv. Brødet, som var friskbagt og lavet med kærlighed, var uden tvivl det, der gjorde deres bagels til noget helt særligt.
Hvordan var betjeningen?
Personalet var ungt, engageret og vidste, hvordan de skulle håndtere travlhed. Hos Aarhus Street Food var der særligt travlt mellem kl. 17 og 19, hvor strømmen af gæster skabte et højt tempo i køkkenet. På trods af presset formåede personalet at levere både god service og lækker mad.
Bagels var sjældent ens, og især konceptet med byg-selv-bagels krævede, at personalet tog sig tid til at snakke med kunderne om fyld og sammensætning. Selvom det kunne være tidskrævende, opvejedes ventetiden af kvaliteten og den personlige service.
Mens man ventede, kunne man hente noget at drikke og finde en plads i den store madhal.
Prisniveauet
Priserne hos Byens Bagel var yderst rimelige, især når man tog kvaliteten af brødet i betragtning. Størstedelen af bagels lå mellem 55 og 80 kr., hvilket måtte siges at være en god pris. Ofte kunne man også finde en dessertbagel på menukortet, som typisk kostede omkring 40 kr.
De fleste af de almindelige bagels lå dog omkring 75 kr. Med deres gavmilde fyld og gode friske råvarer fik man virkelig noget for pengene.






