Overset perle i Jægergårdsgade: Kaffe, BMO og bagværk i særklasse
Læs madanmeldelsen
Europa – Kaffe & Te i Jægergårdsgade er på flere måder overset. Udefra kan Europa kaffebar minde om en forretning, som udelukkende sælger kaffe. Og ja, de sælger mest kaffe, men de er også en kaffebar med ualmindeligt godt brød og bagværk fra Berta Bageri. Navnet er ikke helt tilfældigt, da det er ejerne af Cafe EUROPA 1989 på strøget i København.
Europa – Kaffe & Te har deres eget kafferisteri i Brabrand, hvor alle kaffebønnerne kommer fra.
Kaffen
Vi var til americano. Eftersom vi var på en kaffebar, havde de selvfølgelig flere forskellige typer kaffe til americanoen. Der var to muligheder den dag vi var forbi. En syrlig eller en fyldig.
Kaffebønnerne og ristningen var foretaget af den lokale kafferister, Thomas Sigfred, som var Aarhus’ første “rigtige” barista, og som i sin tid stod bag tre kaffebarer. Stilen på Sigfreds signaturbønner var velkendt, og smagte hamrende godt. Men hvis man vil noget andet end de klassiske kaffer, så er der også mulighed for det. Vi er i et sandt mekka for kaffe-elskere
BMO
Bollen var surdejsbollen fra Berta. Der var pisket smør og Vesterhavsost fra Thise Mejeri til. Et sikkert stik at servere den. Bollen forenede luftighed og sprød skorpe, som kun de færreste mestrer. Osten smagte fint, selvom den ikke var specielt spændende.
Højde og drøjde var i referenceklasse. Der var bid i, og den mættede. Det piskede smør var luftig, og vi måtte bede om mere, hvilket ikke var et problem. Vesterhavsosten var der ikke sparet på. To store stykker.
Croissant
Croissanten hos Europa – Kaffe & Te var i en imponerende størrelse med en høj og flot form. Den var luftig, lettere sprød og ikke med så meget smag af smør. Det gjorde den lidt lettere og føltes ikke for tung.
Spandauer
Totalt retro, men på den gode måde. At spandaueren i de store byer nærmest har været uddød, skyldes den ringe kvalitet. Det har nogle af de hippe og moderne bagerier i Aarhus og København gjort noget ved.
Vaniljecremen var blød og rund. Ikke for sød. Dejen var sprød med tyngde og luftig. En overraskende god kage, som kan spises hele dagen. På ingen måde “kun” en morgenkage.
Hvordan var stemningen her?
Her hersker en minimalistisk stil med pæne møbler og kaffe på hylderne. Man kan tage plads ved de omkring 20 siddepladser i kaffebaren. Der er god akustik, rå vægge, afdæmpet musik og med plads til samtale.
Betjeningen
Vi mødte en venlig betjening hos Europa. Og sådan fortsatte det hele vejen. Bestilling og betaling foregik ved disken, mens mad og drikke blev serveret ved bordet. Der var god og personlig service.
Stemmer prisen og kvaliteten overens?
Ja, er det korte svar. Det hænger meget fint sammen.
- BMO-bollen var i topklasse. Den var luftig, sprød og velsmagende. Det piskede smør var luftig og sammen med Vesterhavsosten blev det en komplet BMO i den aller bedste klasse.
- Bagværket var generelt af høj kvalitet, især Spandaueren overraskede os positivt med smag og tekstur.
- Høj kvalitet af kaffe med forskellige valgmuligheder. Alle kaffebønner er friskristet fra deres eget kafferisteri.
- Atmosfæren var rolig og stilfuld med god akustik og venlig og opmærksom betjening, hvilket skabte en behagelig ramme for besøget.
- Smagen af mør i dejen til croissanten var til den svage side, hvilket betød, at den ikke havde den dybe, smørmættede smag, som mange forbinder med en klassisk fransk croissant.
- Fornuftig pris i forhold til kvalitet.
- Der var et begrænset udvalg af mad.
Et besøg værd
Europa – Kaffe & Te i Jægergårdsgade leverede en gennemført kaffe- og brødoplevelse med fokus på kvalitet og godt håndværk. Kaffebaren tilbød velbrygget kaffe med forskellige smagsprofiler, ristet af den anerkendte lokale kafferister Thomas Sigfred. Derudover var brødet og bagværket fra Berta af høj klasse, særligt den velafbalancerede BMO-bolle. Det er en kaffebar, vi helt sikkert vender tilbage til.