Søren E - True taste-6

Søren E – True taste: Verdensstjerne med over 6 mill. følgere var på hemmelig visit i Aarhus

Af Jan L. Pedersen,

Hvis der er en mand i Aarhus, som ved noget om burgere, så er det Søren E fra Viby. Han er en sand legende i burgerkredse i Viby. Alle kender Søren. 

I dag hedder burgerrestauranten i Stavtrup Søren E – True taste. De fleste ved ikke hvorfor. Grunden er, at Søren driver restauranten sammen med sin gode veninde, Tanja True. Derfor blev Søren E til Søren E – True taste. Tanja styrer i øvrigt restauranten med hård hånd og røverhistorier. Og spiser du ikke op så kan du være forvente, at en eller flere kommentarer fra Tanja.

Burgerentusiaster fra hele verden valfarter til Stavtrup

Det er ikke noget nyt hos Søren E – True taste, at der kommer gæster langvejs fra. Faktisk er det meget normalt. Men forleden var det en af de helt store kanoner, der lagde vejen forbi for at spise deres egen pølsemix-burger.

Hvis man har 6 millioner følgere på YouTube, 2,5 millioner på TikTok, 1,5 millioner følgere på Instagram og 1,6 millioner på Facebook, så er man mere end almindeligt kendt. Nogle af hans videoer får op mod 10 millioner visninger.

Adam Moran, bedre kendt som BeardMeatsFood hos Søren E

Manden, jeg taler om, er Adam Moran, bedre kendt som BeardMeatsFood. Adam Moran er en britisk professionel konkurrencespiser og en af verdens mest populære YouTube-personligheder inden for genren.

Selve videoen, hvor Adam Moran spiser den legendariske pølsemix-burger, er endnu ikke udgivet på BeardMeatsFood.

Pølsemix-burgeren hos Søren E

Jeg fik at vide af Søren, at der så sent som i går kom to unge mænd fra Holland. De var bare kørt herop for at spise pølsemix-burger og køre hjem igen. Så går man altså op i burgere.

Tavle med markeringer

At burgerrestauranten i Stavtrup er populær ude i den store verden, vidner alle de orange tegnestifter på vægkortet om. Her kan man se, hvorfra folk er rejst for at spise burgere i Stavtrup. Vildt nok at se, og utrolig flot af en lille burgerbar, som kun har åbent tre timer om dagen og seks dage om ugen.

Søren E - True taste

Hvis du ikke kender Søren E – True taste, så er der god grund til at kigge forbi. De skiller sig ud og har burgere i alle størrelser.

Yderligere info om Adam Moran

Adam Moran er oprindeligt uddannet bankrådgiver, men valgte i 2018 at gøre sin hobby til en fuldtidskarriere, efter at han hurtigt blev rangeret som den bedste “competitive eater” i Storbritannien.

I dag rejser han verden rundt for at opsøge restauranter, som kan lave ekstremt store portioner, hvor han forsøger at slå eksisterende rekorder ved at indtage enorme mængder mad på tid. Det dokumenterer han for sine millioner af følgere.

Han er især kendt for den skarpe kontrast mellem sin evne til at indtage over 10.000 kalorier i ét måltid og sin veltrænede fysiske form, som han vedligeholder gennem intensiv styrketræning og periodisk faste. Hans varemærke er en tør, britisk humor og den faste tradition med altid at bestille en dessert efter en gigantisk hovedret for at demonstrere sit overskud.

 

Se mere her:
Søren E – True taste
BeardMeatsFood – You Tube
BeardMeatsFood – Instagram
BeardMeatsFood – Facebook