Michelin Nordic 2026-38

Michelin 2026: Store følelser, nye stjerner og et Aarhus i venteposition

Af Mikkel Stensgaard Christensen,

Der blev grint og grædt til årets udgave af Michelin-kåringen, som fandt sted i hjertet af Tivoli i København. Efter et show i pomp og bragt med både ballet og gardere i fuld mundering og introduktion fra byens borgmester m.fl, tog aftenens konferencier, altid muntre Timm Vladimir, de deltagende gennem kåringerne. 

Michelin betyder en verden for kokkene, og det var helt tydeligt, at følelserne sad udenpå tøjet. Der går mange tusinde timers arbejde, forberedelse og øvelse forud for service, og gårsdagens arrangement er kulminationen på det hele.  

Derfor fornemmede man også en vis utålmodighed i salen, da guiden på klassisk selvhøjtidelig (og fransk) manér introducerede dets nyeste initiativ, “Mindful Voices”; En ny måde at give et talerør på til de kokke, der har noget særligt på hjerte. At de så alle snakker om mere eller mindre det samme i forhold til råvarenærhed, leverandører og respekt for de ansatte, er selvfølgelig nobelt, men også pænt forudsigeligt.

Aftenens store, men aldeles velfortjente, overraskelse var den første stjerne til Jack Cramer på Oké. Inspektørerne har ellers ikke for vane at komme til toppen af Danmark, men nu skete det. Udover at være en stor anerkendelse af Cramer selv, markerer stjernen de sidste par års indsats på det historiske badehotel, hvor man har renoveret, ansat den dygtige Jacob Lauridsen som restaurantchef og fået en majestætisk ny bar i pejsestuen med tilhørende barchef og cocktailmenu.

Et besøg på Oké, særligt i vintersæsonen med fisk og skaldyr, er noget, alle bør unde dem selv.

Også i Aalborg var der stjernedrys med en 1-stjernet hæder til Bach & Nurup, og det er på alle måder godt at se guide komme lidt ud i landet. At de så stadig glemmer Fyn og Kasper Hasse på Falsled Kro er vel efterhånden bare tragikomisk.

For Aarhus’ vedkommende kan man glæde sig over, at både bib gourmand’er og stjernebedækkede restauranter har beholdt deres hæder. Det havde været godt at se en udmærkelse til Opulent, hvor Michael Koch laver uhørt dejlig mad i luksuriøse omgivelser, men den var måske også lige tidlig nok. Samme kunne siges for Bar Piatto og Restaurant Tiende, men man mistænker, at Aarhus ikke har været det store fokuspunkt for guiden i det forgangne år.

Vi satser på 2027 på den front.

På et mere personligt plan varmede det at se en barndomskammerat, Jeppe Hillebrecht, og resten af holdet fra den japansk- franskfunderede restaurant Akmé på Nordhavn i København få deres første stjerne. Niveauet var tårnhøjt, da jeg besøgte dem i efteråret, og til en klokkeklar plads på den store scene. Stærkt gået af de fire unge gutter.

I den perfekte verden havde Wassim på Frederikshøj også fået sin tredje stjerne, for restauranten har aldrig stået smukkere og mere gennemført. Men for nu må vi tage til takke med den store hæder til Kadeau København, hvor Nicolai Nørregaard fik sin tredje stjerne. Så væbner vi os med tålmodighed i Aarhus.