Af Jan Lind Pedersen,

 

 

Det yemenitisk-jødiske fladbrød er sjældent at finde i Aarhus. Hos Za’atar er det selve signaturen.

Aarhus Street Food er byens største og mest spændende madmekka. Det er indiskutabelt. Markedet har hjulpet et hav af madiværksættere i gang med deres drømme. Za’atar er en af dem, og de gør det mere end almindeligt godt.

Ejeren hedder Corina. Hun flyttede fra Rumænien til Danmark i 2016 og åbnede Za’atar hos Aarhus Street Food i 2019. Siden er Za’atar vokset til en af de mest populære køkkener i den gamle busgarage. Og ikke uden grund.

Menukortet taler for sig selv

Za’atar kører et relativ stramt menukort. Det er en styrke, ikke en svaghed.

Signaturen er malawach. Det lagdelte, yemenitisk-jødiske fladbrød er sprødt, fedtet og næsten butterdejsagtigt. Det giver bid, tyngde og en anden oplevelse end en klassisk tortilla eller pita. Ud over den smager det er mere. 

Vi bestilte en malawach med kylling og søde kartoffelfritter og en malawach med oksekød og almindelige fritter. Begge til 130 kr. Vi tilsatte feta til 15 kr. Det løftede retten.

Begge wraps var fyldt med marineret kød, hjemmelavet hummus, grøn tahin, marinerede peberfrugter, rødkål, forårsløg og persille.

Kyllingen var mild og let i udtrykket. Oksekødet havde mere dybde og fylde. Begge var saftige. Ingen var tørre. 2-0 bare på det. 

Fælles for begge var en flot balance mellem fedme, grønt, krydderurter og cremet hummus. Malawach gør maden tungere og mere mættende end en klassisk wrap. Men det fungerer, fordi fyldet har friskhed fra persille, forårsløg, rødkål og grøn tahin.

Alt er hjemmelavet

Za’atars malawach er signaturen, og det er der en god grund til. Opskrifterne bunder i gamle mellemøstlige traditioner. Alt er hjemmelavet. Det kan smages med det samme. Det er flot de laver det hele fra bunden af.

Maden har en tendens til at blive vanedannede.

Maden kom brandvarm. De går op I at gæsterne skal have maden med det samme. Tak for at tænke på det. Malawach er i øvrigt heller ikke god halvkold og egner sig ikke som takeaway. 

Betjeningen

Za’atar er populær. Det ses tydeligt på køen. Men betjeningen holder hovedet koldt. De kender kundernes spørgsmål og fortæller gerne om maden. Stille og roligt. 

Alt foregår på engelsk. Det er street food-vilkårene. Men sproget sidder, og servicen føles nærværende. God betjening kan ikke undervurderes.

Ejeren er der for det meste. Hun sætter en ære i, at maden er god. Markant mere end man typisk forventer af street food. Vi har spist mange gange hos Za’atar og altid fået en personlig betjening.

Aarhus rykker tættere på storby

Aarhus vil gerne være mere international, end byen reelt er. Med køkkener som Za’atar er vi tættere på storby end provinsby. De gør mere for Aarhus end de nok selv ved. Det samme gælder Aarhus Street Food. Uden dem ville madscenen i Aarhus se markant anderledes ud.

 

Vores vurdering
  • Autentisk malawach i en klasse for sig i Aarhus. Den skuffer aldrig, og er en must try. 
  • 130 kr. for hjemmelavet mad i denne kvalitet er sjælden god value for money. Og det er inkl. pomfritter.
  • Betjeningen var søde, ualmindeligt venlige og nærværende trods travlhed.
  • Ølbaren ligger tæt på og har et af byens største øludvalg. Det tæller op her hos os. Man skal ikke underkende betydningen af en god øl til sin mad. Udover det, så har Ølbaren sympatiske priser på deres øl.
  • Det kan være lang ventetid, især omkring kl. 18 kan køen var alvorlig lang. Kom lidt tidligere eller senere. I øvrigt er Aarhus Street Food oplagt til frokost.

 

Hvad betyder Za’atar?

Za’atar er en krydderiblanding fra det levantinske køkken. Den består typisk af tørret timian eller oregano, sesamfrø, sumak og salt.

Hos Za’atar er blandingen ikke pynt. Den bruges blandt andet på fritterne og giver varme, syre og nøddeagtig smag. Et lille greb, men et godt et. Det er netop za’atar-krydderiet, der binder navn, mad og smag sammen her.

 

 

Læs mere om Aarhus Street Food her:

Za´atar

  Za’atar er en madbod i Aarhus Street Food. Her er fokus på mellemøstlig mad, hvor Malawach spiller hovedrollen. Det er et sprødt brød med rødder i mellemøstlige madtraditioner. Za’atar ønsker at servere autentiske retter, som både er velsmagende og sunde. Hvad er det her for et sted? Za’atar…
Senest opdateret: 09/06/2026 06:06