Besøgt: Hakkō Huset ligner et japansk sommerhus
Læs Besøgt
Der er åbnet noget, der mest af alt ligner et japansk sommerhus på Aarhus Ø, og selvfølgelig serverer de matcha.
Hakkō Huset har slået dørene op til Hakkō Huset ved Bassin 7, og den lille stråhytte er tredje skud på stammen fra Monja Wormser og Martin Petersen.
Nu har de skåret konceptet helt ind til benet. Her handler det først og fremmest om matcha.
Og de mener det.
På kortet står tre faste matcha latte i forskellige styrker.
N°777 er den runde og milde til 65 kr., N°555 den mere nøddeagtige til 75 kr., mens N°111 til 85 kr. er for dem, der synes, livet allerede indeholder rigeligt vand.
Al matcha laves som standard med havremælk, og vil man skrue lidt ekstra op, kan man tilføje cloud eller soft serve mod et tillæg.
Hakkō heldigvis ikke har glemt, at mennesket ikke kan leve af grøn te alene.
Der er morgenmadstallerken med avocado, sourdough bun, blødkogt æg, kompot og lagret ost til 115 kr. BMO til 42 kr., yoghurt bowl med chiapudding, pistaciegranola, yuzuolie og bær til 95 kr. og en avotoast med cæsarkylling og cæsarsmør til 125 kr.
Det bedste ved Hakkō Huset er næsten placeringen. Man sidder bogstaveligt talt i en lille stråhytte på kanten af molen, og tempoet føles nogle gear lavere end inde i byen.
Her er ingen reservationer, bestilling ved disken og så ellers ro på resten.
Var vi mere spirituelle, havde vi sikkert skrevet et eller andet om zen.
Vi nøjes med at konstatere, at matcha, surdej og havudsigt klæder hinanden temmelig godt.
📍 @hakko.aarhus i Hakkō Huset, Irma Pedersens Gade 180, Aarhus Ø
Mad fra 42 til 125 kr. Matcha fra 60 kr.








