Husker du RIO – Cai Pra Cá?
RIO – Cai Pra Cá lå i Aarhus Street Food i den gamle busgarage på Ny Banegårdsgade 46, midt i Aarhus.
Her blev der serveret afrobrasiliansk og caribisk street food med masser af krydderier, grøntsager og langsomt tilberedt kød. Navnet betyder “kom herover”, og stedet indbød da også til et farverigt og smagsrigt måltid.
Maden var god og af den slags, som vi ikke så så ofte i Aarhus. Desværre. Afrobrasiliansk kan noget smagsmæssigt og er værd at opleve.
RIO – Cai Pra Cá lukkede i sensommeren 2026. Lidt synd, da de lavede spændende og rigtig god mad.
Hvad var det her for et sted?
Stedet var et street food-køkken med rødder i både Brasilien og Caribien. De kaldte selv stilen for “afro brazilian street food” og lagde vægt på det tropiske udtryk. Her handlede det om varme smage og god energi.
Maden blev tilberedt i madboden i Aarhus Street Food, hvor man spiste i det fælles spiseområde sammen med gæster fra de andre boder.
Hvad var der på menukortet?
Menuen rummede både klassiske og kreative retter fra det afrobrasilianske og caribiske køkken.
Signaturretterne talte jerk pork og jerk chicken, som begge var marineret i caribiske krydderier og blev serveret med ananas, peberfrugt og jamaicansk rom-sauce.
Derudover kunne man få Pirate Burger med jerk pork, syltede løg og coleslaw samt BBQ chicken wings i caribisk marinade. En anden specialitet var Vaca Atolada, en simreret med braiserede okseribben, cassava, løg og peberfrugt.
Der var også vegetariske og veganske muligheder som Vegan Delight med plantain og vegansk kylling.
Hvordan var stemningen?
Stemningen var afslappet og livlig med farver og tropiske toner. Det hele emmede af “tropical vibes”, som også var et gennemgående tema på deres Instagram-profil.
Her handlede det om mad med sjæl og varme krydderier i omgivelser, hvor man følte sig godt tilpas.
Prisniveau
Prisniveauet var fair og lå i mellemklassen. Hovedretterne kostede mellem 99 og 179 kr. Burgere kostede fra 69 til 89 kr., mens wings og jerk-retter lå omkring 119 til 129 kr.
Man fik god værdi for pengene, og pris og kvalitet fulgtes ad. Billigt var det ikke, men man følte sig ikke snydt.
Hvad kunne man drikke?
Udvalget af drikkevarer afhang af Aarhus Street Foods fælles sortiment. Man kunne vælge mellem øl, vin, sodavand og forskellige typer juice.
Udvalget var mere end almindeligt stort, og både vinbaren og ølbaren var blandt de bedste i Aarhus. Derudover var priserne fair.
Betjening
Betjeningen foregik fra køkkenet og fulgte det uformelle og nede på jorden street food-koncept. Tempoet var tilpas, og man blev mødt af folk med overskud og smil.
De var venlige og hjælpsomme og havde styr på, hvad de serverede. Det var effektivt og serviceminded, og der blev sat en ære i at give gæsterne en god oplevelse.



