Things Deli åbner i Studsgade: Nyt sted for tapas, oste og sandwich
Latinerkvarteret har fået endnu en delikatesseforretning. Things Deli er åbnet i Studsgade med oste, charcuterie, salater, sandwich og tapas.
Latinerkvarteret i Aarhus har fået et nyt madsted. Things Deli er åbnet i Studsgade 10 og føjer sig til kvarterets voksende udvalg af specialbutikker.
Sammen med Grand Fromage er området begyndt at ligne et lille mekka for folk, der går op i god mad.
Fra Egå til Latinerkvarteret
Bag Things Deli står 26-årige Nathalie Maria Mendez. Hun driver allerede Things Deli i Egå, hvor konceptet har haft stor succes.
Hjertet er stadig i Egå. Men drømmen har længe været at åbne i Latinerkvarteret. Nu er den blevet til virkelighed.
Oste, tapas og hjemmelavede salater
Hos Things Deli kan kunderne købe oste, charcuterie, delikatesser og hjemmelavede salater. Der er også frisksmurte sandwich og råvarer, som kan tages med hjem.
Udvalget rummer specialiteter fra Frankrig, Italien, Danmark og Spanien. De kan bestilles som menu eller vælges enkeltvis fra disken.
Ambitiøse råvarer i disken
Blandt varerne finder man franske patéer fra Le Gourmand i København. Det er ikke hverdagskost i Aarhus.
Det fortæller noget om ambitionerne bag stedet. Her er der tydelig kærlighed til gode råvarer og stærke smagsoplevelser.
Sandwich på hjemmebagt focaccia
Hver dag vil der være 10 til 15 hjemmelavede salater i disken. Derudover laver butikken sandwich på hjemmebagt focaccia.
På åbningsdagen var der blandt andet en Vitello Tonnato-sandwich. Den var lavet med rosastegt kalvekød, tuncreme, aioli og kapers.
Den hjemmebagte focaccia kan også købes med hjem.
Tapas til frokost, aftensmad og picnic
Den store disk gør det muligt at sammensætte sin egen tapas. Her kan man vælge mellem charcuterie, oste og andre specialiteter.
Man kan også købe færdige tapasbakker. De rummer et bredt udvalg af både danske og sydeuropæiske råvarer.
Fokus er mest på takeaway
Things Deli har få siddepladser inde og ude. Det store fokus er takeaway.
Delien passer derfor godt til frokostpausen, aftensmaden eller en picnic. Det er også oplagt, når man vil tage noget lækkert med hjem.
Passioneret betjening
Betjeningen er engageret og passioneret. Personalet fortæller gerne om varerne, men holder samtidig tempoet ved disken.
Med åbningen af Things Deli får Latinerkvarteret endnu et stærkt sted for madglade aarhusianere.
Things Deli ligger på Studsgade 10, 8000 Aarhus C.
Butikken holder åbent mandag til lørdag fra kl. 11 til 19.








Læs også:
God mad og endnu bedre service: Basso rammer det meste rigtigt
Manon: Fire venner åbner ny bar i Frederiksgade
Vores opdaterede guide til brunch i Aarhus